info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

İpek Yolu Uluslararası Müzeler Birliği Konferansı Yapıldı


26.11.2018 cri türk

Birinci İpek Yolu Uluslararası Müzeler Birliği Konferansı 24 Kasım'da Çin'in Fuzhou kentinde başladı.

Dünyanın 21 ülkesinden 30'dan fazla müze temsilcisinin hazır bulunduğu konferansta sergi alanında işbirliğine dair çerçeve anlaşmaları imzalandı. Ayrıca "Medeniyetlerin Temasları ve Birbirinden Öğrenmesi" temalı serginin her iki senede bir düzenlenmesi kararlaştırıldı.

Çin Ulusal Müzesi Başkanı ve İpek Yolu Uluslararası Müzeler Birliği Direktörü Wang Chunfa konferansta yaptığı konuşmada, müzelerin özel kültürel bağlantı rolü oynadığını ve birliğin kurulmasının ortak kader topluluğu düşüncesini yansıttığını dile getirdi.

Birliğe üye müzelerin işbirliğini pekiştirerek kaynaklarını paylaşabileceğini ifade eden Wang, İpek Yolu güzergâhındaki ülkeler ve bölgelerin medeniyetlerin çeşitliliğine ve kalkınma seviyelerinin farklılığına saygı temelinde birbirlerinden pek çok şey öğrenerek ortak kazanç sağlayabileceklerini vurguladı.

2017 yılında kurulan İpek Yolu Uluslararası Müzeler Birliğine şu ana kadar 157 Çinli ve yabancı müze üye oldu. Birliğin sekreterliği görevi ise Çin Uluslararası Müzesi'ne verildi.

2. İpek Yolu Uluslararası Müzeler Birliği Konferansı'nın 2020 yılında başkent Beijing'de yapılması bekleniyor.