info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Kış mevsiminde gidilecek yerler


2018-11-22 07:22:20  cri
 
Soğuk kış günlerinin geldiği bu günlerde, belki odanızdan dışarı çıkmakta tereddüt ediyorsunuzdur. Öyleyse, radyonuzun sesini açın ve eşsiz Çin melodileri eşliğinde, Çin'de kış aylarının en güzel turistik mekânları ve kışa en uygun eğlenceler hakkında bilgi edinin…

"Buz şehri"---Harbin

Heilongjiang eyaletinin merkezi Harbin, Çin'in kuzeydoğu bölgesinin siyaset, ekonomi, ulaşım ve kültür merkezlerinden biri.

Çeşitli etnik grupların yanı sıra, başta Rus kültürü olmak üzere, yabancı kültürlerin de kaynaştığı Harbin, "Buz şehri", "Kuğunun boynundaki inci", "Doğu'nun Moskova'sı" ve "Doğu'nun küçük Paris'i" gibi adlarla anılan kültürel ve turistik bir kent.

Yalibu kayak merkezi, kışın Harbin'i ziyaret edenler için kaçırılmayacak bir eğlence merkezi. Zirvesi 1374,8 metreye ulaşan dağın karla kaplı olduğu süre 120 günü buluyor. Kayak yapmaya son derece uygun merkez, iki kayak pistine ve biri Asya'nın en uzunu olmak üzere 13 kayak kanalına sahip.

Rus Gelenekleri Parkı, son yıllarda Harbin'e gelen turistlerin gözdesi konumunda. Yüz yıldan fazla geçmişe sahip Hengdaohe kasabası, Ortadoğu demiryolunun önemli bir istasyonu ve Rusların toplu hâlde yaşadığı bir yer. Rus kültüründen büyük ölçüde etkilenen kasabada, Rus mimarisinde inşa edilmiş yaklaşık 200 bina bulunuyor. Bu nedenle, kasabada kurulan Rus Gelenekleri Parkı, Çinli turistlerin yurtdışına çıkmadan Ruslara özgü örf ve adetleri öğrenmelerini sağlıyor.

Doğu'daki İsviçre: Kanas Gölü

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nde Altay Dağları'nın kuzeybatısında bulunan dağlık bölgede yer alan Kanas Gölü, 188 metreye varan derinliğiyle Çin'in en derin kıta içi gölüdür.

Kışın, etrafı karlı dağlarla çevrili Kanas Gölü, masmavi gökyüzü, bembeyaz bulut ve tertemiz göl suyuyla tabloyu andıran bir manzaraya sahip. Kanas, giderek kirlenen dünyamızda, burayı ziyaret edenlere doğanın saflığını ve huzuru sunuyor.

Gölün çevresinde kurulan devlet düzeyindeki doğa koruma bölgesinde 798 bitki, 39 hayvan, 117 kuş ve 7 balık çeşidi bulunuyor.

Bölgede hayvancılıkla geçinen vatandaşlar, bu yaşayış biçimlerini asırlardır sürdürüyor.

Bunun dışında, Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nin merkezi Urumçi'de kışın turistleri çekmek için her yılın aralık veya ocak ayında "İpek Yolu Buz ve Kar Festivali" düzenleniyor.

İpek Yolu adlı kayak merkezinde düzenlenen kayak yarışlarının yanı sıra, Hongshan Parkı'nda yapılan buzdan heykel gösterisi ve yemek festivali de kışın coşkusunu artırıyor.