info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

DTÖ reformunda korumacılığa ve tek taraflılığa karşı çıkılmalı


2018-11-21 10:12:26  cri

Çin'in Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) Daimi Temsilcisi Zhang Xiangchen, DTÖ reformunda korumacılığa ve tek taraflılığa karşı tutumun kararlılıkla sürdürülmesi gerektiğini belirtti.

Zhang Xiangchen dün Cenevre'de verdiği demeçte, DTÖ reformunun küresel ticaretin serbestleşmesi ve yatırımın kolaylaşması sürecinin hızlandırılmasına yardımcı olması gerektiğine işaret etti. Zhang, ayrımcılık karşıtı ilkelerin kararlılıkla sürdürülmesinin ve demokrasinin tam olarak hayata geçirilmesinin önemine değindi.

Bütün uluslararası örgütlerin çağa ayak uydurması gerektiğine ve DTÖ'nün de bu konuda bir istisna olmadığına vurgu yapan Zhang konuşmasına şöyle devam etti:

"Ancak reformun adım adım ilerletilmesi gerekiyor. Şu an en ivedi görev, DTÖ'nün Anlaşmazlıkların Halli Mekanizması'nın çalışmasının bir an önce normale dönmesini sağlamak ve balıkçılık sübvansiyonu sözleşmesine ilişkin görüşmeler ile e-ticaret, yatırımın kolaylaştırılması ve KOBİ'ler gibi konularda ilerleme kaydedilmesi.

DTÖ'nün gelişmiş üyelerinde yüz milyarlarca dolarlık tarım sübvansiyonu ondan fazla yıl boyunca hiç azaltılmadı. e-Ticaret gibi yeni sektörler küresel piyasada hızla yükselirken, DTÖ hiçbir ilgili uluslararası standart ortaya koymadı. Daha da kötüsü, tek taraflılık ve korumacılık akımlarının bütün dünyayı etkilediği bugünlerde, DTÖ verimli önlemler alamadı. Dolayısıyla DTÖ'de muhakkak reform yapılması gerekiyor.

Şu an Çin ile Avrupa Birliği (AB) arasında DTÖ reformuna dair bir üst düzey çalışma grubu oluşturuldu. Reformla ilgili bir ortak belge sunuldu. Bunun yanı sıra Çin de yakın zamanda kendi önergesini teslim edecek."