info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Xi nin Özel Elçisi Maldivler de


20.11.2018  cri türk

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in özel elçisi ve Kültür ve Turizm Bakanı Luo Shugang önceki gün, yeni göreve başlayan Maldivler Devlet Başkanı İbrahim Muhammad Saleh ile görüştü.

Luo, devlet başkanlığı görevine seçilen Saleh'i tebrik ederek, Maldivler'in Saleh önderliğinde yeni gelişmeler kaydetmesini dilediklerini söyledi.

Çin'in Maldivler'le ilişkilere önem verdiğini aktaran Luo, kendileriyle geleneksel dostluğu sağlamlaştırmayı ve kalkınma stratejilerinin kenetlenmesini güçlendirmeyi arzuladıklarını kaydetti.

Luo, Çin'in, iki taraf arasındaki somut işbirliğini iyi bir şekilde planlamaya, Kuşak ve Yol inşasını ilerletmeye ve iki ülke arasındaki dostluk işbirliği ile ortaklık ilişkilerinin geleceğine yeni bir dinamizm sağlamaya hazır olduğunu dile getirdi.

İbrahim Muhammad Saleh ise, Cumhurbaşkanı Xi'ye yemin törenine özel elçisini gönderdiği için teşekkür ettiğini ve Çin'in uzun zamandan beri Maldivler'e sağladığı destekler ile yardımları takdirle değerlendirdiğini ifade etti.

Saleh, Maldivler'in yeni hükümetinin Çin'le ilişkileri geliştirmeye büyük değer vererek, "Tek Çin" politikasında ısrar edeceğini dile getirdi.

İki ülke arasındaki üst düzey temasları yoğunlaştırmayı temenni ettiklerini vurgulayan Saleh, Kuşak ve Yol çerçevesindeki somut işbirliğini derinleştirmeye ve ikili ilişkileri sürekli zenginleştirmeye hazır olduklarına işaret etti.

Luo, Saleh'in 17 Kasım'da Maldivlerin'in başkenti Male'de düzenlenen yemin törenine Maldivler hükümetinin daveti üzerine, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in özel elçisi olarak katıldı.