info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Doğu Asya Zirvesinde Çinden 5 öneri


2018-11-16 09:50:51  cri

Başbakan Li Keqiang dün Singapur'da 13. Doğu Asya Zirvesi'ne katıldı.

ASEAN'a üye 10 ülkenin liderleri, Rusya Devlet Başkanı Putin, Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in, Japonya Başbakanı Şinzo Abe, Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Avustralya Başbakanı Scott Morrison, Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardem ve ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence zirvede hazır bulundu.

Zirvede konuşma yapan Çin Başbakanı Li Keqiang, kuruluşundan bu yana geçen 13 yılda Doğu Asya Zirvesi'nin bölgede diyalog ve işbirliğini ilerleten önemli bir platform haline geldiğini belirtti.

Li, uluslararası durumlarda istikrarsız ve belirsiz unsurların arttığı bir dönemde, bölge ülkelerinin iyi komşuluk, işbirliği ve ortak kazanç anlayışında ısrar ederek, barış, istikrar, kalkınma ve refahı ortaklaşa korumaları gerektiğini vurguladı. Li, bu konuda 5 maddelik öneriyi ortaya koydu.

Çin Başbakanı Li Keqiang, çok taraflılık ilkesinde ısrar edilmesi, serbest ticaretin korunması, bölgede ekonomik bütünleşme sürecinin hızlandırılması, sürdürülebilir kalkınma amaçlı işbirliğine katkıda bulunulması, siyasi güvenlikle ilgili diyalog ve işbirliğinin geliştirilmesi çağrısında bulundu.

Sakin bir Güney Çin Denizi'nin bölgedeki ülkelerin çıkarlarına uygun olduğuna işaret eden Li Keqiang, Çin'in bölge ülkeleriyle birlikte Güney Çin Denizi'ni barış, dostluk ve işbirliği denizine dönüştürme niyetini dile getirdi.

Li Keqiang, Çin-ASEAN liderler görüşmesinde Güney Çin Denizi Eylem Kuralları Anlaşma (COC) taslağının birinci tur gözden geçirme çalışmasının 2019 yılında tamamlanması üzerinde mutabakat sağlandığını ve Çin'in COC müzakerelerinin 3 yıl içinde bitirilmesi isteğini ortaya koyduğunu hatırlattı.

Li, Güney Çin Denizi'nde barış, istikrar, serbest ticaret, seyrüsefer ve uçuş serbestisinin kurallarla korunmasını amaçlayan müzakere çabalarına bölge dışındaki ülkelerin saygı gösterip desteklemesi gerektiğini belirtti.

Li Keqiang, Çin'in diğer ülkelerle diyalog ve işbirliğini derinleştirip, Doğu Asya'da barışçı gelişmeyi sağlamaya hazır olduğunu sözlerine ekledi.

Zirve toplantısına katılan yabancı liderler, siber güvenlik, iklim değişikliği ve terörizmle ortaklaşa mücadele edeceklerini, bölgesel sorunları diplomatik yollarla çözmeye çalışacaklarını, serbest ticareti kolaylaştıracaklarını, bölgesel barış ve refahı koruyacaklarını ifade ettiler.

Zirve toplantısında ASEAN'ın akıllı kentleriyle ilgili bildiri dahil birçok sonuç belgesi imzalandı.