info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Batı medyasından CIIE ye övgü


2018-11-09 15:16:43  cri
Shanghai'da devam eden 1. Çin Uluslararası İthalat Fuarı, uluslararası toplumca yakından takip edildiği gibi bazı Batılı medya kuruluşlarının da övgülerini topladı.

İtalya'da yayın yapan Milano Finanza gazetesi, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in fuarın açılışında ilan ettiği dışa açılma ve ithalatı genişletme yönündeki bir dizi tedbiri yakından takip etti. Gazetede yer alan haberlerde, Xi'nin konuşmasının Çin'in dışa açılma kararlılığını gösterdiğine işaret edildi.

Portekiz Basın Kurumu Başkanı Joao Moares de Palmeiro fuara katılarak Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in konuşmasını dinledi.

Palmeiro, basına verdiği demeçte, mevcut küresel durumunun karmaşık olduğu ve tek taraflılığın yayıldığı bir dönemde Xi'nin konuşmasının tüm dünyaya dışa açılma ve işbirliği sinyali ilettiğine ve bu bakımdan büyük önem taşıdığına dikkat çekti. Palmeiro, Çin'in attığı somut adımlarla gelecekte küresel büyümenin temelinin dışa açılma ve serbest ticaret olacağı mesajını verdiğini kaydetti.

Brezilya'nın Diario Comercio, İndustria e Serviços gazetesinde yer alan haberlerde ise küreselleşme sürecinin ticari korumacılıkla engellendiği vurgulanarak, Çin'in bu dönemde ithalat konulu bir fuara ev sahipliği yapmasının küresel işbirliği yoluna ışık tuttuğu savunuldu.