info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

CIIEnin getirdiği fırsatlara dünyadan övgüler


2018-11-08 12:03:06  cri

Çin'in Shanghai kentinde düzenlenen ilk Çin Uluslararası İthalat Fuarı (CIIE) yabancı iş adamları ve uzmanlar tarafından övgüyle karşılandı.

Fuar, Çin'in dışa açılmayı genişleterek küresel serbest ticareti teşvik etme amacı doğrultusundaki bir tedbir olarak nitelendirildi.

Rusya İhracat Merkezi Başkanı Andrey Slepnev, basına verdiği demeçte, CIIE'nin büyük çaplı olduğuna dikkat çekerek, Çin-Rusya ticaret işbirliğine geniş bir platform sağladığını söyledi. Slepnev, CIIE'nin açılışının ikinci gününde birçok Rus işletmesinin Çin ile işbirliği anlaşmaları imzaladığını kaydetti.

Alman Bosch Grubu Çin Ofisi İcra Direktörü Yardımcısı Frank Scheidemantel, CRI'ye verdiği özel röportajda, şirketinin dışa açılma sürecinde Çin piyasasının büyümesine tanıklık ettiğini belirtti. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in CIIE'nin açılış töreninde yaptığı açıklamanın dışa açılmayı genişletme mesajı verdiğini, aynı zamanda Bosch'un Çin piyasasındaki konumunu güçlendirme kararını da sağlamlaştırdığını ifade etti.

Fransız LPG Grubu Çin Bölgesi CEO'su Ma Ruilong, Çin piyasasının bir adım daha dışa açılacağının kanıtı olan CIIE'nin yabancı işletmelerin yeni teknoloji ve ürünlerini sergileyebileceği iyi bir platform görevi gördüğünü belirtti.