info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Çin Son 21 ayda Xinjiangda hiçbir terör saldırısı yaşanmadı


2018-11-07 11:30:33  cri

Çin Dışişleri Bakanlığı, geçtiğimiz 21 ayda Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nde hiçbir terör saldırısının meydana gelmediğini açıkladı.

ABD'li düşünce kuruluşu Jamestown Vakfı'nın yayımladığı raporda, 2017'de Xinjiang'da kamu güvenliğini korumaya ayrılan bütçenin geçen yıla göre iki kat arttığı ve bu durumun Çin tarafının Xinjiang vatandaşları için mesleki eğitim sağladığı iddialarıyla uyuşmadığı belirtildi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, dün düzenlenen basın toplantısında bir gazetecinin söz konusu rapor karşısında Çin'in tutumuyla ilgili sorusu üzerine açıklamalarda bulundu. Sözcü Hua, Xinjiang'daki mesleki eğitim ile ilgili ayrıntılı bilgilerin Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Başkanı ile daha önce yapılan röportajda verildiğini hatırlattı. Hua Chunying, sözlerine şöyle devam etti:

"ABD'li bir düşünce kuruluşunun Xinjiang'ın güvenliği için ayrılan bütçe ile alakalı verileri paylaştığını belirttiniz. Bu kuruluşun söz konusu rakamları nereden elde ettiğini bilmiyorum. Ancak bu düşünce kuruluşunun, Xinjiang hükümetinin kalkınmaya ve halkın yaşam koşullarını iyileştirmeye ne kadar bütçe ayırdığı hakkında gerçekten fikri var mı? Ya da yerli halkın bu bütçeden ne kadar faydalandığını biliyorlar mı?"

Xinjiang'da son 30 yıla yakın gelişmeler hakkında bilgi veren Sözcü Hua, bölgenin 90'lı yılların başından beri bölücülük, radikalizm ve terörizm olmak üzere üç kötü güçten etkilendiğini ve bu güçlerin Xinjiang'da binlerce terör saldırısı düzenleyip şiddete başvurarak çok sayıda masum sivilin ve birkaç polis memurunun hayatını kaybetmesine yol açtığını söyledi. Bu terör saldırıların yol açtığı can ve mal kaybının da hesaplanamaz ölçekte olduğunun altını çizen Hua Chunying, Xinjiang'da uzun vadeli toplumsal istikrarı gerçekleştirmek için geçtiğimiz yıllarda terörle mücadele ve kamu güvenliğini koruma alanlarına daha fazla bütçe ayrıldığını dile getirdi.

Xinjiang'da geçtiğimiz 21 ayda kamu güvenliğini tehdit eden hiçbir terör saldırısının meydana gelmediğine dikkat çeken Sözcü, böylece bölgedeki farklı etnik gruplara mensup vatandaşların güvende olma hissinin de belirgin biçimde arttığını ifade etti.

Xinjiang'da kamu güvenliğine ayrılan bütçenin net miktarını bilmediğini kaydeden Hua, "Sadece şunu biliyorum, o da halkın yaşamının en değerli ve paha biçilemez olduğudur. Şu an Xinjiang'da yaşayan vatandaşlar kendilerini daha güvende hissediyorlar. Halkın can ve mal güvenliği teminat altında, en önemlisi de bu." ifadelerini kullandı.