info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Çinin mal ve hizmet ithalat hacmi 40 trilyon doları aşacak


2018-11-05 11:32:08  cri

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, önümüzdeki 15 yılda Çin'in ithal edeceği mal ve hizmetlerin hacminin sırasıyla 30 trilyon ve 10 trilyon ABD Doları'nı aşmasının beklendiğini kaydetti.

Xi, söz konusu açıklamayı, bugün Shanghai'da başlayan Çin Uluslararası İthalat Fuarı'nın açılış töreninde yaptı.

Çin'in ithalat potansiyelini artırmak için piyasaya giriş kısıtlamalarını gevşetmeyi sürdüreceğine ve dünyanın bir numaralı ticaret ortamını yaratmak için çabaladığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Xi, dışa açılmada yeni bir seviyeye çıkılacağını, iki ve çok taraflı işbirliğinin derinleştirileceğini belirtti.

Xi Jinping, dışa açılma önlemleri kapsamında gümrük vergilerinin düşürüleceğini, ithalattaki kurumsal maliyetlerin azaltılacağını ve sınır ötesi e-ticaret gibi yeni sektörlerin geliştirileceğini söyledi. Ayrıca finans sektörünün dışa açılma seviyesinin istikrarlı şekilde artırılacağını ve hizmet sektörünün dışa açılmasının sürekli ilerletileceğini kaydeden Xi, yabancı sermayenin eğitim ve tedavi hizmetleri gibi alanlardaki oranına yönelik kısıtlamanın da gevşetileceği bilgisini verdi.

Xi, Çin'in "Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık İlişkileri Anlaşması"nın (RCEP) bir an önce imzalanması için gayret göstererek "Çin-Avrupa Yatırım Anlaşması" ve "Çin-Japonya-Güney Kore Serbest Ticaret Bölgesi"yle ilgili müzakerelerin hızlandıracağını sözlerine ekledi.