info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Xi Özel Sektöre Desteğini Bir Kez Daha Vurguladı


01.11.2018 cri türk

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, kamu dışı işletmelerin daha da güçlenmesine ve daha geniş bir sahnede rol almasına destek vereceklerini belirtti.

Aynı zamanda Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Genel Sekreterliği ve Merkezi Askeri Komisyon Başkanlığı görevlerini de yürüten Xi Jinping bugün Beijing'de özel sektör temsilcilerinin katılımıyla düzenlenen bir toplantıya katıldı.

Xi Jinping, kamu ekonomisinin esas olduğu ve çoklu mülkiyet ekonomilerinin beraberinde geliştiği temel ekonomik sistemin, Çin'e özgü sosyalizmin önemli bir parçası olduğunu ve sosyalist piyasa ekonomisini daha sağlıklı hale getiren koşullar sunduğunu kaydetti.

Kamu dışı ekonomi topluluklarının ülkenin ekonomik ve toplumsal gelişmesindeki statü ve rolünde hiçbir değişiklik olmadığına dikkati çeken Xi, kamu dışı işletmeleri olumlu istikamette yönlendirme, teşvik etme ve destekleme politikalarının değişmediğini ve bunların gelişmesi için elverişli ortam ve fırsat sağlama çalışmalarının devam ettiğini ifade etti.

Ülkenin çeşitli sektörlerinden 10 girişimci toplantıda konuşma yaparak özel sektör girişimlerine destek verilmesi yönünde kendi öneri ve düşüncelerini ortaya koydu.

Xi Jinping konuşmaları dinledikten sonra, geride kalan 40 yılda özel işletmelerin ülkenin gelişmesine büyük katkılarda bulunarak, iş yaratma, istihdam, teknolojik inovasyon, ulusal gelirin artırılması, sosyalist piyasa ekonomisinin gelişmesi, kamu kuruluşlarının görevinde reform, kırsal kesimlerde fazla iş gücünün aktarılması ve uluslararası piyasanın geliştirilmesi gibi alanlarda önemli roller oynadıklarını savundu.

Xi Jinping, yeni nesil girişimcilerin eski neslin çalışkan, cesur, imalata ve uzmanlığa odaklı ruhunu örnek alarak uluslararası vizyon sahibi olması, inovasyon gücünü pekiştirmesi ve anahtar rekabet gücünü artırması gerektiğinin altını çizdi.

ÇKP Merkezi Komitesi Siyasi Bürosu Daimi üyelerinden Wang Yang ve Wang Huning dahil olmak üzere ülkenin üst düzey liderleri, özel sektör ve finans kuruluşlarından temsilciler toplantıda hazır bulundu.