info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Makao da Dünya Turizm Ekonomisi Forumu


2018-11-01 09:53:19  cri
 
Dünya Turizm Ekonomisi Forumu 22-24 Ekim'de Çin'in Makao Özel İdari Bölgesi'nde yapıldı.

Teması "Yeni Dönemde Stratejik Ortaklık ve Çifte Kazanç" olarak belirlenen forum, Çin-AB işbirliğinde inovasyon ile Makao, Hong Kong ve Guangdong bölgeleri arasındaki işbirliğine odaklandı. Foruma başta AB'ye üye 28 ülke ve Çin'in Guangdong eyaleti olmak üzere dünyanın turizm çevrelerinden bin 500 yetkili, üst düzey yönetici ve araştırmacı katıldı.

Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı Ulusal Komitesi Başkan Yardımcısı Edmund Ho Hau-wah söz konusu forum kapsamında 23 Ekim'de gerçekleştirilen toplantıda konuşma yaptı. Hau-wah konuşmasında, 2018 yılının Çin'de reform ve dışa açılmanın 40'ıncı yıldönümü olduğuna işaret ederek, aynı zamanda Çin-AB kapsamlı stratejik ortaklığının 15'inci yıldönümüne tekabül ettiğini söyledi.

Makao Özel İdari Bölgesi İdari Amiri Fernando Chui Sai On ise yaptığı konuşmada, Dünya Turizm Ekonomisi Forumu'nun, Makao'nun turizm sektöründe bölgesel işbirliğini genişletmesine yardımcı olacağını ve dış dünya ile bağlantısını güçlendireceğini kaydetti. Forumun aynı zamanda Makao turizm sektörünün kaliteli ve inovasyona dayalı büyümesine güç katacağını belirten Chui Sai On, forum katılımcılarının değerli görüşlerinin turizm sektöründe sürdürülebilir gelişmeyi ve Kuşak ve Yol inşasını hızlandırabileceğini söyledi.

BM Dünya Turizm Örgütü Genel Sekreteri Zurab Polo-likashvili forumda yaptığı konuşmada Makao, Hong Kong ve Çin'in iç kesiminde yer alan 9 kenti kapsayan Dawuan bölgesinin kurulmasına destek sağladıklarını söyledi. Bu tedbirle küresel turizmin gelişmesi çalışmalarının eksenini Büyük Okyanus'tan Pasifik bölgesine transfer ettiklerini kaydeden Polo-likashvili, Çin'in turizm sektörünü büyüterek dünya ile bağlantısını güçlendireceklerini ifade etti.

Forum kapsamında, Dünya Turizm ve Seyahat Konseyi (WTTC) Liderler Toplantısı da yapıldı. WTTC, toplantıda Küresel Turistik Kentlerle İlgili Yıllık Rapor'u sundu. Dünyanın 72 turistik kentini kapsayan raporda, bu kentlerin geçen yıl küresel ekonomiye 625 milyar ABD Doları katkı sağladığı, bunun küresel turizm gelirinin yüzde 24,3'ünü oluşturduğu belirtildi.

Raporda, turistik piyasa büyüklüğü hususunda da değerlendirmeler yapıldı. Buna göre, Çin'in Shanghai kenti 35 milyar dolarla, Beijing ise 32 milyar 500 milyon dolarla sırayla birinci ve ikinci sıraya yerleşti.

Çin'de turizm piyasasının olgunlaştığına işaret edilen raporda, 2017-2027 döneminde turizm sektörünün ülkenin öne çıkan sektörlerinden biri olacağı tahmin edildi. Raporda, son 10 yıl içinde Çin'de turizm açısından en hızla gelişen kentler sıralamasında Chongqing, Chengdu, Shanghai ve Guangzhou ilk dört sırada yer aldı.

WTTC Genel Yöneticisi Gloria Guevara Manzo, forumda yaptığı konuşmada, dinamik bir turizm sektörünün yatırımı teşvik edeceği gibi kültür miraslarının korunmasına ve yaygınlaştırılmasına da güç katacağını söyledi.

Dünya Turizm Forumu, Makao Özel İdari Bölgesi Sosyal ve Kültürel Dairesi tarafından BM Dünya Turizm Örgütü'nün ortaklığıyla düzenlendi.

İlki 2012 yılında yapılan Dünya Turizm Ekonomisi Forumu, bugüne kadar art arda 7 dönemdir başarıyla düzenleniyor. Makao'nun elverişli coğrafi konum avantajından yararlanan forum, aynı zamanda idari bölgenin Asya kıtasındaki stratejik önemini artırıyor. Forumun Çin ve diğer ülkeler arasında bir köprü rolü de oynadığı belirtildi.