info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Xinjiang da otomobille unutulmaz yolculuk


2018-10-25 14:37:28  cri

İstatistiklere göre, geçtiğimiz milli bayram tatili süresince otomobille yolculuk, turistlerin Xinjiang'da en çok tercih ettikleri gezi yöntemi oldu.

7 gün süren tatilde Xinjiang'da otomobille yolculuk yapan turist sayısı 7 milyon 436 bini aşarak bölgede ağırlanan toplam turist sayısının yüzde 72,82'sini oluşturdu.

Mevcut eğilim, milli bayramın ardından Güz Ortası Bayramı'nda da sürdü. 3 günlük bayram tatilinde 3 milyon 971 binden fazla turist otomobille turistik amaçlarla seyahat etti. Xinjiang turizm makamları, turistlerin bu konudaki gereksinimlerini karşılamak için 68 otomobille yolculuk programı sundu.

Son yıllarda karayolu bağlantılarının güçlendirilmesi ve otomobille yolculuk kampları gibi altyapı tesisleri inşasının yoğunlaştırılmasıyla birlikte Xinjiang'da bir dizi şahsi otomobille yolculuk güzergâhı açıldı, otomobille yolculukta altın çağa girildi.

Xinjiang aslında, otomobille yolculuk yapmak için son derece elverişli şartlara sahip. Narati Çayırı, Hanas Gölü, Gök Gölü, Tanrı Dağları, Kaşgar Eski Kent Bölgesi gibi bir dizi turistik mekân dünyada ün saldı. Turistler, Xinjiang'ı gezip görmenin öteden beri en büyük beklentilerinden biri olduğuna işaret ederek, Xinjiang'a geldikten sonra burada halkın huzurlu ve mutlu bir şekilde hayat sürdüğüne şahitlik ettiklerini vurguladılar.

Xinjiang'ın elverişli ulaştırma şartları da bölgeyi otomobille gezmek için iddialı bir destinasyon haline getirdi. Bu yılın ilk 8 ayında Xinjiang'da yer alan 18 havalimanında ağırlanan yolcu sayısı 6 milyon 800 bine ulaştı. Bu sayı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 23,1 oranında arttı. Buna paralel olarak, yüksek hızlı tren hattı hizmete girdi, diğer trenlerin hız kapasitesi yükseltildi, bölgede demiryolları hizmetleri daha sağlıklı hale getirildi.

Xinjiang, coğrafi açıdan uzak olsa da artık yeni düzenlemelerle iç kesime yakınlaştı. Örneğin, Moyu ilçesi ve Hotan arasındaki otoban 1 Ağustos'ta resmen hizmete girdi. Böylece, Hotan'ın otobansız günleri tarihe karıştı, şimdi buradan Xinjiang'ın tüm illerine karayolu ile ulaşmak mümkün.

Karayolu, havayolu ve demiryolunu kapsayan ulaştırma sisteminin iyileştirilmesiyle birlikte, Xinjiang'ın çeşitli turistik mekânlarına artık kolayca ulaşılabiliyor. Bölgede 5A dereceli turistik mekânların tümü karayolu ile dış dünyaya bağlandı. Hâlihazırda, A derecesi alan çeşitli turistik mekânların yüzde 80'ine karayolu ile gidilebiliyor.

Çin'in güneyinde yer alan Shenzhen kentinde yaşayan Zhang Sheng, Xinjiang'ı gezmek için bir otomobil kiraladı ve bölgenin güney ve kuzey kesimlerini bir aylık bir zaman diliminde turladı. Zhang Sheng Kaşgar'da yer alan antik çayhanede çay içti, Turfan'da Qingwa mahallesinde yerel gelenekler ve görenekleri tanıtan gösterileri izledi, Bayinbulak Bozkırı'nda ata bindi. Zhang Sheng, bütün bunların unutulmaz bir hatıraya dönüştüğünü, daha şimdiden Xinjiang'a ikinci kez gelmeyi planlamaya başladıklarını söyledi.

Xinjiang Otomobille Yolculuk Derneği Genel Sekreteri Li Xiaohu basına verdiği demeçte, seçkin programlar ve marka yaratma düşüncesinden hareket edip Shaanxi'da İpek Yolu konulu turizm fuarı ile Chongqing ve Chengdu'da yapılacak tanıtım toplantılarından faydalanarak, otomobille yolculuk konusunda ondan fazla seçkin güzergâh açtıklarını bildirdi.

Li Xiaohu, otomobille yolculuk konusunda hizmet şebekesi ve bilişim yapılandırmasını hızlandıracaklarını, böylece önümüzdeki 3 veya 5 yıl içinde Xinjiang'ı dünyanın ünlü otomobille gezi serüveni destinasyonlarından biri haline getireceklerini kaydetti.