info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Volkswagen den Çin Pazarına Dokuz Ayda 3 Milyon Araç


16.10.2018 cri türk

Volkswagen Group China, yılın ilk dokuz ayında Çin piyasasında güçlü satış elde ettiklerini duyurdu.

Çin'de SAIC Volkswagen ve FAW-Volkswagen ortak teşebbüsüyle faaliyet yürüten şirket, Çin'in ana kesimi ile Hong Kong pazarına, Ocak-Eylül döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 50 artışla toplamda 3,04 milyon otomobil teslimatı yaptı.

Genel dağılımda, şirket bünyesindeki markalardan Volkswagen 2,24 milyon adet satışla ilk sırada yer aldı. Audi araçların satışı ise rekor düzeyindeki yüzde 15,4 oranıyla 483 bin adede ulaşırken, Porsche araçlar da 56 bin 300 adet ile Audi'nin arkasında yer aldı.

Volkswagen Group China Başkanı ve CEO'su Jochem Heizmann konuya ilişkin yaptığı açıklamada, şirketin satışlarının ilk dokuz ayda SUV araçların güçlü lokomotif rolüyle istikrarlı bir büyüme kaydettiğini ifade etti.

2018'in şirket için bir dönüm noktası olduğunun altını çizen Jochem Heizmann, bu sene yeni model araçlarını piyasaya sürdüklerini ve elektrik araçlardaki çabalarını da hızlandırdıklarını vurguladı.

Öte yandan, şirket Çin'deki üçüncü ortak girişim JAC Volkswagen'i de kurdu ve dört yeni fabrika açtı.

Dünya genelinde 150'den fazla ülkeye ve bölgeye araç teslimatı yapan Volkswagen Group, bünyesindeki Audi, Lamborghini ve Bentley gibi 12 araç markasıyla Avrupa'daki en büyük otomotiv üretim şirketi konumunda.