info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Çin de kruvaziyer ekonomisi geliştiriliyor


2018-10-11 07:56:17  cri
Çin Ulaştırma ve Taşımacılık Bakanlığı, diğer onu aşkın devlet kurumuyla ortaklaşa hazırladığı "Çin'de Kruvaziyer Ekonomisinin Geliştirilmesine İlişkin Bazı Öneriler" adlı belgeyi yayımladı.

Çin Ulaştırma ve Taşımacılık Bakanlığı Sözcüsü Wu Chungeng, belgenin duyurulduğu basın toplantısında yaptığı açıklamada, 2035 yılına kadar Çin'de kruvaziyer turizminin gelişme temellerinin atılacağına işaret ederek, yıllık taşınan turist sayısının 14 milyonu aşmasının hedeflendiğini bildirdi.

Çin vatandaşlarının yaşam seviyesinin yükselmesiyle birlikte turistik gemi yolculuğuna çıkmak da yeni moda haline geldi. İstatistiklere göre, 2017 yılında 2 milyon 430 bin kişi turistik gemilerle tura çıktı, 2006 yılından bu yana taşınan turist sayısındaki yıllık artış yüzde 40'ı buldu. Kruvaziyer turizminin büyümesi, diğer tüketim sektörlerinin gelişmesine de güç katarak ekonominin yeni büyüme noktasını oluşturdu.

Diğer yandan, kruvaziyer turizmi yabancı ülkelerde olgunlaşmış durumdayken, Çin bu sektörün temellerini yeni yeni atıyor. Çin, turistik yolcu gemisi tasarımı konusunda gelişmiş ülkelere kıyasla kat etmesi gereken büyük bir mesafe ile karşı karşıya. Çin Ulaştırma ve Taşımacılık Bakanlığı, ülkede kruvaziyer ekonomisinin gelişmesini hızlandırmak için diğer onu aşkın devlet kurumuyla işbirliği yaparak "Çin'de Kruvaziyer Ekonomisinin Geliştirilmesine İlişkin Bazı Öneriler" adlı belgeyi hazırladı.

Söz konusu belgeye göre, 2035 yılına kadar Çin'in kruvaziyer piyasası dünyanın en önemli piyasalarından biri haline getirilecek. Turistik yolcu gemilerinin tasarımı, yapımı ve filo inşası açılarından sürekli ilerleme kaydedilmesi için çaba gösterilecek. Kruvaziyer ekonomisinin hacmi sürekli büyütülerek kentlerin büyüme tarzlarının dönüştürülmesi, endüstriyel düzeltme, ekonomik kalkınma ve vatandaşların tüketimindeki dayanak ve güvence rolü etkin şekilde hayata geçirilecek.

Sözcü Wu Chungeng, basın toplantısında Çin'de kruvaziyer ekonomisini geliştirme hedeflerini sıraladı. Buna göre, yıllık taşınan turist sayısı 14 milyonu aşacak. Büyük turistik gemi tasarım ve yapım kapasitesi ve ilgili tesislerin imalatı kapsamlı olarak geliştirilecek. Bununla beraber turistik gemi tedariki, lojistik güvencesi, bilişim gibi hizmet fonksiyonları da sağlanacak.

Çin'deki turistik gemi filosunun inşasında atılım niteliğinde ilerleme kaydedilecek. Turistik gemi hatları zenginleştirilecek, sahil bölgelerinde kruvaziyer piyasası temel olarak oluşturulacak. Turistik gemi iskelesi dağılımı makul şekilde ayarlanacak, beraberindeki tesislerin seviyesi uluslararası standartlara uygun hale getirilecek.

Çin'de Kruvaziyer Ekonomisinin Geliştirilmesine İlişkin Bazı Öneriler adlı belgeye göre, bu sektörde yeşil kalkınmaya önem verilecek, sektörün tedarik kapasitesi artırılacak. Ayrıca kruvaziyer turizmiyle ilgili gezi ürünleri zenginleştirilecek ve turistik gemi iskelelerinin hizmet işlevleri çoğaltılacak.

Sözcü Wu Chungeng, açıklamasında, yabancı ziyaretçilerin Çin'de turistik gemi ile seyahatlerine de büyük kolaylık sağlayacaklarını dile getirdi. Sözcü Wu'nun verdiği bilgilere göre, Yangtze Nehri ve deniz kıyılarında kruvaziyer turizmi standartlaştırılacak, gezinin iskeleye yanaştıktan sonraki aşamalarında turistik hizmet seviyesi yükseltilecek.

Ek olarak, Çinli turistlerin turistik gemilerle yurtdışına seyahat etmeleri teşvik edilecek, özellikle Güneydoğu Asya ve Kuzeydoğu Asya ülkelerine giden turistik gemi hatları geliştirilecek. Bununla birlikte, kutup bölgelerine hatlar da açılacak, kıtalar arası turlar ve dünya turlarının başlatılması çalışmaları hızlandırılacak.