info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Hong Kong a giden hızlı tren hattı hizmete girdi


2018-10-04 09:53:28  cri
Guangdong-Shenzhen-Hong Kong hızlı tren hattının Hong Kong bölümü 23 Eylül'de resmen hizmete girdi. Böylece, Çin'in Hong Kong Özel İdari Bölgesi, ana kesimdeki hızlı tren ağına bağlanmış oldu.

600'den fazla yolcu taşıyan G5711 sefer numaralı hızlı tren, 23 Eylül günü sabah saat 6.44'te Shenzhen Kuzey İstasyonu'ndan kalkarak, 20 dakikadan az bir sürede Hong Kong'daki Batı Kowloon İstasyonu'na vardı. Yolculardan biri konuyla ilgili olarak şöyle konuştu:

"Daha önce Hong Kong'a gitmek için hep metroyu tercih ederdim. Ancak metrolar genellikle tıklım tıklım, hızlı tren gibi konforlu değil. Benim evim Shenzhen Kuzey İstasyonu'na yakın bir yerde. Bu nedenle hızlı trenle Hong Kong'a gitmek benim için daha iyi bir seçenek. "

Guangdong-Shenzhen-Hong Kong hızlı tren hattı, Çin'in hızlı tren ağının önemli bir parçasını oluşturuyor. Bu hattın toplam uzunluğu 141 kilometreyi buluyor. Hattın Hong Kong bölümü ise 26 kilometre uzunluğunda. Bu hat, hâlihazırda Hong Kong ve Çin'in ana kesimindeki 44 istasyon arasında bir köprü işlevi görüyor. Yeni hattın açılmasıyla birlikte Hong Kong'dan Shenzhen'a 14 dakikada, Guangdong'un merkezi Guangzhou'ya ise 47 dakikada ulaşılabiliyor.

Guangdong-Shenzhen-Hong Kong hızlı tren hattında "bir istasyon iki kontrol" mekanizması uygulanıyor. Söz konusu uygulama, "bir ülke, iki sistem" uygulamasının özünü zenginleştirdi. Buna göre, Batı Kowloon İstasyonu'nda Hong Kong ve ana kesim olmak üzere iki farklı gümrük noktası kuruldu, bu noktalarda ana kesimlilere ve Hong Konglulara ayrı ayrı geçiş kontrolü yapılmakta, böylece yolcuların kontrolü işlemi etkin şekilde kolaylaştırıldı. Sistem sayesinde yolcuların, Guangdong-Shenzhen-Hong Kong hızlı tren hattının diğer istasyonlarında tekrar kontrolden geçmeleri gerekmiyor.

Shenzhen Sınır Güvenlik Birliği'nin Batı Kowloon İstasyonu'ndaki geçiş kontrol noktasının sorumlusu Ai Feng, yolcuların yoğun olduğu durumlarda geçiş işlemlerinin hızlı şekilde tamamlanması için de gerekli tedbirler alacaklarını açıkladı. Ai Feng bu konuda şunları kaydetti:

"Çin Devlet Göçmenler Yönetim Bürosu'nun aldığı yeni tedbirleri kararlılıkla uygulayacağız. Çin vatandaşlarının sınırdan geçiş işlemlerinin süresini 30 dakika içinde tutacağız. Ayrıca yabancı vatandaşların sınırdan giriş çıkışlarında da kolaylık sağlıyoruz. Yolcu akını olduğu zaman tekrar değerlendirme yapacağız ve polis güçlerimizi artıracağız, geçiş kanallarının sayısını çoğaltacağız, böylece geçiş kontrol sisteminin verimliliğini güvence altına alacağız. "

Edinilen bilgilere göre, Guangdong-Shenzhen-Hong Kong hızlı tren hattında her gün 127 sefer düzenlenmekte. Çin Demiryolu Genel Şirketi Yolcu Taşımacılığı Bölümü Başkanı Huang Xin, önümüzdeki günlerde yolcuların sayısının yükselmesi ve ana kesim ile Hong Kong arasındaki koordinasyonun güçlendirilmesiyle birlikte yolcu taşıma kapasitesini artırabileceklerini açıkladı. Huang Xin sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Yolcu taşıma kapasitesini ayarlama mekanizması kurduk. Hong Kong ve ana kesim arasındaki mevcut koordinasyona ve yaptığımız piyasa analizinin sonuçlarına göre yolcu taşıma kapasitesini belirleyecek ve zamanında gereken düzenlemeleri yapacağız. "