Ankara
12:47

TR | CH | EN   
Pekin
17:47


Wang Yi´den ASEAN´a çağrı

Wang Yi´den ASEAN´a çağrı

04.08.2015 CRI Türkiye - Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün Singapur'a resmi ziyaret yaparak Başbakan Lee Hsien Loong ve Dışişleri Bakanı Shunmugam Jayakumar ile görüştü.

Görüşmenin ardından yapılan basın toplantısında Bakan Wang Yi, Güney Çin Denizi sorununa değindi.

Güney Çin Denizi sorununun Çin-ASEAN sorunu olmadığını ifade eden Wang, meselenin Çin-ASEAN ilişkilerini olumsuz etkilememesi ve ikili ilişkilerde uygun bir konuma konması gerektiğini ileri sürerek şunları söyledi:

"Güney Çin Denizi sorununu çözmek için fikir çok nettir, yani taraflar direkt barışçıl görüşmelerle anlaşmazlıkları çözecek, Çin ve ASEAN müşterek Güney Çin Denizi'nde barış ve istikrarı koruyacak. Aynı zamanda iki taraf sorunu görüşmek için Güney Çin Denizi'ne ilişkin Taraflar Eylem Deklarasyonu'nu hayata geçirmeyi amaçlayan Üst Düzey Yetkililer Toplantısı ve Güney Çin Denizi'nde Eylem Kuralları Birleşik Çalışma Ekibi gibi mekanizmaları kurdu. Şu anda söz konusu iki mekanizmanın çalışmaları sorunsuz bir şekilde yürütülüyor ve devamlı yeni önemli başarılar elde ediliyor. "

Wang Yi, Çin'in Güney Çin Denizi sorununda izlediği politikanın temellerinin şunlar olduğunu söyledi:

Güney Çin Denizi'nde barış ve istikrarı korumakta kararlı olmak ;

Görüşmeyle anlaşmazlıkları çözmekte kararlı olmak;

Kural ve mekanizmayla anlaşmazlıkları kontrol etmekte kararlı olmak;

Güney Çin Denizi'nde seyrüsefer serbestisini korumakta kararlı olmak;

İşbirliğiyle ortak kazancı gerçekleştirmekte kararlı olmak.

Bakan Wang bu konuda şunu vurguladı:

" Genel olarak Güney Çin Denizi'nin durumu istikrarlıdır. Bu kolay elde edilmeyen istikrarı kararlılıkla koruyacağız, herhangi bir ülkenin Güney Çin Denizi'nin huzurunu bozmasına izin vermeyeceğiz."

Bazı ülkelerin toprak anlaşmazlık sorununu çok taraflı ortamda sansasyonelleştirdiklerine değinen Wang, Çin'in öteden beri çok taraflı forumun toprak anlaşmazlığı gibi somut fikir ayrılıklarını görüşmek için uygun bir yer olmadığını savunduğunu ifade etti. Tecrübelerin, anlaşmazlıkların çok taraflı yerlere taşınarak sansasyonalleştirilmesinin çözüme yararlı olmadığını, aksine gerilimi tırmandırdığını gösterdiğini dile getirdi.

Bazı ülkelerin Güney Çin Denizi'ndeki adalar üzerinde inşaat faaliyetlerinin dondurulmasına ilişkin önerisini değerlendiren Wang, bu önerinin geçen sene de ileri sürüldüğünü, fakat mutabakat sağlanmadığını belirtti. Wang bu konuda şunları söyledi:

"Çin bu konuda şu öneriyi ileri sürdü, taraflar Güney Çin Denizi'nde Eylem Kuralları Birleşik Çalışma Ekibi mekanizması çerçevesinde, deniz üzerinde risk kontrol etmek için önleyici tedbileri ele almalı. Tarafların önerileri hep bu platformda açık bir şekilde tartışılacak."




HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER